blog image

مشاوره پیش از ازدواج

کلمات کلیدی :

نکات مهم در مشاوره پیش از ازدواج برای مراجعانی که طلاق گرفته اند

با افزایش آمار طلاق، برخی از مراجعین حوزه پیش از ازدواج، افرادی هستند که حداقل یک بار ازدواج ناموفق را تجربه نموده و بار دیگر برای تجربه زندگی مشترک اقدام نموده اند. مشاوره پیش از ازدواج برای این دسته از مراجعین ملاحظات خاصی دارد که لازم است مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

جلسات مشاوره با این مراجعان از جهاتی با جلسات مراجعان معمول در حوزه پیش از ازدواج مشترک بوده و از جهاتی نیز تفاوتهایی دارند. ابتدا به موارد مشترک می پردازیم:

موارد مشترک

مشاوره پیش از ازدواج برای مراجعینی که پس از طلاق برای ازدواج اقدام نموده اند با مراجعان معمول این حوزه مشترکاتی دارد :

هدف: اولین مورد مشترک در مشاوره این دو گروه از مراجعان، هدف از جلسات مشاوره است. مشاوران در جلسات مشاوره پیش از ازدواج به طور کلی بدنبال آگاهی دادن به کاندیدهای ازدواج و کمک به آنان برای تصمیم گیری معقول و منطقی می باشند. حق و مسئولیت تصمیم گیری در مشاوره های پیش از ازدواج مانند هر نوع تصمیم گیری دیگر، بر عهده مراجعان است.

مراحل مشاوره :مراحل مشاوره پیش از ازدواج نیز مورد دومی است که در هر دو گروه مشترک می باشد. این مراحل عبارتند از:

  • مرحله مشترک اولیه
  • مرحله جلسات فردی
  • مرحله مشترک نهایی

مراحل ارتباط کاندیدهای ازدواج: رابطه کاندیدهای ازدواج مراحل مختلفی دارد. کاندیدهای ازدواج ممکن است در هر کدام از این مراحل به مشاور مراجعه نمایند:

  • مرحله آغازین: دو کاندید تازه با یکدیگر آشنا شده اند. این آشنایی می تواند در فضای خواستگاری رسمی و از طریق خانواده ها اتفاق افتاده و یا بواسطه آشنایی دو مراجع و در فضاهای تحصیلی، شغلی و یا فضای مجازی صورت گرفته باشد. در این مرحله کاندیدهای ازدواج اطلاعات زیادی از یکدیگر ندارند.

مرحله میانی: مراجعانی که در این مرحله از رابطه مراجعه می کنند مراجعینی هستند که تصمیم داشته اند رابطه را برای بازه زمانی بیشتری ادامه دهند و بعد برای ازدواج اقدام کنند، اما بنا به هر دلیلی الان تصمیم به ازدواج گرفته و مراجعه نموده اند.

مرحله پایانی: در این مرحله کاندیدهای ازدواج به تمام مقدماتی که در ذهنشان برای اقدام به ازدواج بوده، رسیده اند و خواستگاری نیز انجام شده است.

 

تکنیک های مورد استفاده: در جلسات مشاوره هر دو گروه مراجعان، تکنیک های زیادی مورد استفاده قرا می گیرد اما در هر پروسه مشاوره بر اساس شرایط، از تکنیک های مشخصی  بیشتر استفاده می شود:

مشاور بنابه اقتضای جلسه از تکنیک هایی نظیر  همدلی، بررسی شواهد، قاب گیری/ شکل دهی مجدد، سود و زیان، دورنمای خود – دورنمای دیگران، معیار دوگانه، وکیل مدافع و تکالیف رفتاری استفاده می نماید.

ادامه مطلب را در هفته های آینده دنبال کنید

 

برگرفته از آموزه های دوره سوپرویژنی زوج درمانی 

مدرس دکتر زهره سپهری شاملو