blog image

مشاوره پیش از ازدواج چه کمکی می کند؟

کلمات کلیدی :

مشاوره پیش از ازدواج چه کمکی می کند؟

در دهه های اخیر نحوه شکل گیری ازدواج در جامعه ما دچار دگرگونی هایی شده است. پیش از این، نقش خانواده ها در انتخاب همسر برای فرزندان بسیار پر رنگ تر از امروز بود. اما امروزه همگام با سایر تحولات اجتماعی در جامعه، نحوه انتخاب همسر نیز تغییراتی یافته است.

در این میان بسیاری از افراد برای پایین آوردن خطر انتخاب اشتباه و پیشگیری از تبعات دشوار آن از مشاوره های پیش از ازدواج استفاده می کنند. آنها مایل هستند یک روانشناس و مشاور در مسیر این انتخاب بسیار مهم به آنها کمک نماید. اما به راستی در مشاوره های پیش از ازدواج چه اتفاقاتی می افتد و مراجعه کنندگان لازم است چه چیزهایی را در مورد این مشاوره ها بدانند؟

مشاوره پیش از ازدواج می تواند با رویکردهای مختلفی انجام شود اما در تمامی این رویکردها به کاندیدهای ازدواج کمک می شود تا به شناخت عمیق و دقیق تری از خود و کاندید ازدواج شان برسند همچنین ماهیت واقعی ازدواج و زندگی زوجی را با تمام نقاط قوت و چالشهای ناگزیرش بشناسند. بدیهی است این فرآیند نمی تواند در زمان بسیار محدود، بعنوان مثال یک یا دو جلسه 45 دقیقه ای انجام شود.

انسان موجودی با پیچیدگی های روانی خاص است. انتخاب شریک زندگی تصمیم بسیار مهمی است که مستلزم شناختی دقیق می باشد. کمک گرفتن از مشاوران برای این امر مهم، تصمیمی بسیار عاقلانه است. اما توجه به برخی از نکات به مراجعان این حوزه از خدمات مشاوره ای کمک می دهد بتوانند استفاده موثرتری از این خدمات ببرند.

نخستین موضوعی که باید به آن توجه نمود انتخاب مشاور متخصص در این حوزه است. افرادی که در جامعه به ارائه مشاوره های مختلف مشغول هستند اما تحصیلات و تخصص مشاوره و روانشناسی را ندارند، افراد مناسبی برای انجام این مشاوره ها نیستند. مشاوره پیش از ازدواج چیزی بسیار فراتر از ارائه نصیحت و بیان مطالب پیش پا افتاده است. تمامی مشاوران نیز تخصص مشاوره پیش از ازدواج را ندارند. کمک به کاندیدهای ازدواج برای انتخابی با کمترین ریسک، علاوه بر تخصص، نیاز به تجربه و تبحر کافی دارد.

انجام تست ها و تکمیل پرسشنامه های مربوطه گرچه بخشی از فرآیند مشاوره پیش از ازدواج است اما نتایج تست ها تنها زمانی معنادار بوده و قابل استناد می باشد که در کنار مشاهدات مشاور و مسائلی که در روند جلسات مشاوره توسط مشاور متخصص مورد بررسی قرار گرفته است، قرار گیرد. بنابراین مشاوره های پیش از ازدواجی که طی یکی یا دو جلسه و صرفا با تکیه بر نتایج تست ها و پرسشنامه ها صورت می گیرد، غیر علمی، غیر حرفه ای و حتی غیر اخلاقی است.

از سوی دیگر بسیاری از کاندیدهای ازدواج و حتی خانواده ها نمی دانند دانستن چه مطالبی در روند آشنایی و خواستگاری از اهمیت بالایی برخوردار است همچنین نمی دانند این اطلاعات را چگونه باید بدست آورند. مشاور متخصص در این زمینه، می تواند به کاندیدهای ازدواج و حتی خانواده ها کمک دهد تا حوزه های مهم مورد بررسی را شناخته و باشیوه پرسشگری صحیح و مشاهده دقیق آشنا شوند.

آنچه در روند مشاوره پیش از ازدواج اتفاق می افتد بر سه حوزه تمرکز دارد: بررسی میزان آمادگی هر کدام از کاندیدهای ازدواج برای ورود به مرحله بسیار مهم زندگی مشترک، بررسی آشنایی کاندیدها با ماهیت ازدواج و بررسی میزان تناسب کاندیدها با یکدیگر. مشاوران متخصص عموما این روند را طی سه مرحله انجام می دهند.

در اولین مرحله هر دو کاندید ازدواج در جلسه حضور می یابند. در این جلسات موارد مربوط به آشنایی و خواستگاری مانند نحوه آشنایی، میزان آگاهی خانواده ها از تصمیم ازدواج، میزان آشنایی خانواده ها با هم و مواردی از این دست مورد بررسی قرار می گیرد. در دومین مرحله که جلسات فردی کاندیدهای ازدواج است مشاور متخصص به بررسی میزان آمادگی هر کاندید برای ورود به مرحله زندگی مشترک می پردازد. در این جلسات کاربرگ هایی بعنوان تمرین های خودشناسی به کاندیدهای ازدواج داده می شود تا بتوانند با شناخت دقیق تر خود، اطلاعات موثق و کاملی را به مشاور ارائه نمایند. انجام تست های روانشناختی متناسب با هر کاندید بنا به شرایط مورد بررسی، در این مرحله انجام می شود. سپس اطلاعات بدست آمده در مرحله نهایی به صورت ساختار یافته ای به کاندیدهای ازدواج ارائه می شود تا بتوانند به وضوح به نقاط قوت ازدواج احتمالی، نقاط ضعف و یا احیانا نقاط هشدار و خطر پی ببرند. هیچ مشاور و روانشناس اخلاق مدار و حرفه ای به جای کاندیدهای ازدواج تصمیم نمی گیرد و این امر مهم را به خودِ آنان می سپارد.

در صورتی که مراجعان علیرغم نقاط خطر و هشدار همچنان مایل به انتخاب یکدیگر به عنوان شریک زندگی باشند، مشاور متخصص به آنها کمک می دهد تا تله هایی که بر سر راه رابطه زوجی آینده آنها قرار دارند را شناسایی کنند. سپس به آنها کمک می دهد تا برنامه ریزی مشخصی برای پیش گیری از افتادن در آن تله ها را داشته باشند.

 

فائقه رزاقی

مسئول دپارتمان آموزش کلینیک تخصصی زوج و خانواده پویش