blog image

وبينار بين¬المللي (رایگان)

کلمات کلیدی :

وبينار بين ­المللي (رایگان) با موضوع :

پيشگيري از برگشت یا عود : عوامل انگیزشی و نتايج حاصل از توانبخشی مغز با استفاده از

Real-Time fMRI (rtfMRI)

 

چكيده

برگشت و یا عود بعد از درمان در کسانی که اعتیاد دارند رایج است. پژوهش ها نشان داده اند که تفاوت مهمی میان کسانی که به مصرف برمی­گردند و کسانی که بر نمی­گردند وجود دارد. کسانی که به مصرف بر نمی­گردند (None-Relapsers) نسبت به کسانی که به مصرف بر می­گردند شاهد تغییرات مثبت بیشتر و همچنین تغییرات منفی کمتری در ابعاد مختلف زندگی شان هستند (برای مثال روابط، وضعیت اشتغال و تحصیلات). علاوه بر این، کسانی که به مصرف باز نمی­گردند بهتر می­توانند تلاش برای رسیدن به اهداف را به عنوان جایگزینی رضایت بخش برای مصرف مواد شکل دهند. مطالعات تصوير برداري عملکردی مغز مکانیسم های عصبی زیربنایی رفتار ولع مصرف، شکل گرفتن عادت، و دیگر مولفه های رفتاری درگیر در اعتیاد را اثبات کرده است. در حال حاضر نوروفیدبک با استفاده از سیگنال های rtfMRI این فرصت را فراهم کرده است تا الگوهای فعالت مغز را با هدف درمان اصلاح کنیم. در ادامه درمان با استفاده از نوروفیدبک برای کسانی که اعتیاد دارند مورد برسی قرار خواهد گرفت و در باره ارتباط آن با دیگر تکنیک های مبتنی بر مدولاسیون عصبی گفت و گو می­شود.

 

پروفایل پرفسور W. Miles Cox

  W. Miles Cox به عنوان مشاور مرکز BRAINTRAIN فعالیت دارد و از اساتید بازنشسته گروه روانشناسی دانشگاه Bangor می­باشند.  حوزه پژوهشی ایشان برروی تعامل میان مشوق های نوشیدن الکل در دیگر بخش های زندگی و انگیزه آن ها برای نوشیدن الکل تمرکز دارد. Cox بنیان گذار روانشناسی رفتار اعتیاد (APA) و همچنین رئیس سابق شاخه اعتیاد انجمن روانشناسی آمریکا می­باشند. پژوهش های Cox در منبع ذیل گردآوری شده است:

Cox, W. M., & Klinger, E.  (Eds.).  (2011).  Handbook of motivational counseling: Goal-based approaches to assessment and intervention with addiction and other problems (2nd ed.).  Wiley-Blackwell.

 

 

پروفایل پروفسور David Linden

 David Linden برنامه ریز مرکز BRAINTRAIN و مدیر دپارتمان سلامت روان و نوروساینس دانشگاه Maastricht University به عنوان روانپزشک علاقمند به کاربرد تصویربرداری مغزی، نوروفیزیولوژی و انتقال فناوری فعالیت می­کنند. ایشان مدرک DPhil خود را  در زمینه اخلاق پزشکی در دوره باستان از دانشگاه Oxford و مدرک PhD خود را در رشته نوروساینس (علوم اعصاب) از دپارتمان پژوهش مغز  موسسه Max Planck دریافت کردند. پرفسور Linden نویسنده کتاب­های "زیست­ اختلالات روان­شناختی" (2012)  و "کنترل مغز" (2014) هستند و پروتکل­های fMRI-Neurofeedback را برای اختلالات روانپزشکی (افسردگی) و نورولوژیکی (بیماری پارکینسون)  توسعه داده اند و آن هارا مورد ارزیابی و برسی قرار می­دهند.

                                                                                                                                             

تاریخ 9 ژانویه 2012 ساعت 12:30 به وقت لندن، و  ساعت 16:00 به وقت تهران.   

برای ثبت نام در وبینار، لطفا به آدرسFEP.International@um.ac.ir  ایمیل ارسال بفرمایید. پس از ثبت نام، لينك مربوط به وبينار در Skype را دريافت خواهيد کرد. مهلت ثبت نام تا تاریخ 7 ژانویه 2021 ساعت 12 می­باشد. این وبينار توسط پروفسور جواد صالحي فدردي، رئيس امور بين ­الملل دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي دانشگاه فردوسي مشهد برگزار خواهد شد.